İŞ VE RIZK İÇİN SURE-DUA TAVSİYENİZ HK. PDF 
Pazar, 27 Ocak 2019 00:00

İŞ VE RIZK İÇİN SURE-DUA TAVSİYENİZ HK.

Hayırlı günler Hocam, 34 yaşındayım, adım Mübeccel, kimya mühendisiyim, işten çıkarıldım. Acil işe ihtiyacım var, ne okuyayım nasıl dua etmeliyim? Yardımlarınızı istirham ederim. Saygılarımla...

Cevap: Aşağıdaki duaları okumanız yararlıdır:

Hacet du­âsı:

Bir dileği olan kimse, iki rekât namaz kılıp şu duâyı okursa Allah’ın muradını vereceği umulur:

"لاَ إلٰهَ لا إلَهَ إلاَّ اللهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيم . سُبْحَانَ اللهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظِيم. الْحَمْدُ لله رَبِّ الْعَالَمِينَ أَسْأَلُكَ مُوجِبَاتِ رَحْمَتِكَ وَعَزَائِمَ مَغْفِرَتِكَ وَالْغَنِيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ وَالسَّلامَةَ مِنْ كُلِّ اثْمٍ لا تَدَعْ لَنَا ذَنْبًا إلاَّ غَفَرْتَه وَلا هَمًّا إلاَّ فَرَّجْتَه وَلاَ دَيْنًا إلاَّ قَضَيْتَه ولا حَاجَةً هِىَ لَكَ رِضًا إلاَّ قَضَيْتَهَا يَا أرْحَمَ الرَّاحِمِينLâilâhe illâl­lahu'l-halîmu'l-kerîm. Subhânellahi rabbi'l-arşi'l­-azîm. El­hamdu lillâhi rabbi'l-âlemin. Es'eluke mûcibâti rahmetike ve azâime mağfiratike ve'l-ğanimete min­kulli birrin ve's-se­lâmete min-kulli ismin. Lâteda' lenâ zen­ben illâ ğaferteh velâ hemmen illâ ferracteh velâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehâ yâ erhamer-râhimîn." (Halîm ve Kerîm olan Allah'tan başka hiç bir ilâh yoktur. Hamd, Âlemlerin Rabbi'ne mahsustur. Allâhım! Senden rahmetinin işlerini, mağfiretinin hasletlerini ve her iyiliğin ihsânını isterim. Her günahtan da selâmeti isterim. Bağışlanmamış bir günah ve giderilmemiş bir kederi bende bırakma. Sen, kendisinde rızân olan bir işi yerine getirilmemiş bırakmazsın ey merhamet edenlerin en merhametlisi)!" (Tirmizî, Salât, bâb: 248; İbn Mâce, İkāme, 189.) 

Murâd için okunacak diğer bir duâ:

Bin kere Fâtiha okuyup her yüz başında şu duâ okunursa Allah, kulun meşrû dileğini yerine getirir.

Her yüz Fâtiha başında okunacak duâ şudur:

"اَللّٰهُمَّ إنِّى أَسْأَلُكَ فَتْحًا مُبِينًا وَنَصْرًا عَزِيزًا وَصَفْحًا جَمِيلاً  بِحُرْمَةِ فَاتِحَةٍ فُتُوحَةٍ مَفْتُوحَةٍ مِنْ عِلْمِ أُمُّ الْكِتَابِ اللَّدُنِّيَّةِ الاطِّلاعِيَّةِ عَلٰى أُصُولِهَا فِى الْغَيْبِ. اَلله لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَنْ يَشَاءُ وَهُوَالْقَوِىُّ الْعَزِيزُ. Allâhumme innî es’eluke fethan mubînen ve nasran azîzen ve safhan cemîlen bi-hur­meti fâtihatin futûhatin meftûhatin min ilmi ummi’l­-Ki­tâ­bi'l-ledunniyyeti'l-ıttılâ’iyyeti alâ usû­lihâ fî’l-ğayb. Allâ­hu latîfun bi’ibâdihî yerzuku men yeşâ'u ve huve’l-ka­viy­yu’l-azîz (Allahım, katındaki gayb bilgisini içe­ren Ana Kitab yüzü hürmetine, senden apaçık bir fetih, güçlü bir zafer ve güzel bir hoşgörü ve af diliyorum. Allah kullarına lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O güçlüdür, gāliptir".)

Bin Fatiha tamamlandıktan sonra şu duâ okunur:

" اَللّٰهُمَّ يَا سَامِعَ اْلأَصْوَاتِ يَا مُجِيبَ الدَّعَوَاتِ يَا عَالِمَ السِّرِّ وَالْخَفِيَّاتِ بِحَقِّ سُورَةِ الْفَاتِحَةِ وَالْبَقَرَةِ وَاْلأَنْعَامِ وَبِحَقِّ كٰهٰيٰعص وَبِحَقِّ سُورَةِ الْفَاتِحَةِ اِقْضِ حَاجَتِى فِى هٰذِهِ السَّاعَةِ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ Allâhumme yâ sâmia’l-asvâti yâ mucî­be’d-dea­vâti yâ âlime’s-sırri ve’l-ha­fiyyâti bihakkı sûrati’l-fâ­tihati ve’l-bakarati ve’l-en­’âmi ve bihakkı Kâf hâ yâ ayn sâd ve bihakkı sûrati’l-fâtihati ikdı hâcetî fî hâzi­hî’s-sâ’ati birah­metike yâ erhame’r-râ­himîn (Ey sesleri işiten, ey duâları kabul eden, ey gizleri ve gizlerin de gizlisini bilen Rabbim, Fâtiha, Bakara ve En'âm sureleri hürmetine, Kâf hâ yâ ayn sâd hürmetine, Fâtiha Suresi hürmetine şu anda muradımı ver, ey merhametlilerin merha­metlisi Rabbim, ne olur bana acı, dileğimi kabul buyur)!"

Yine meşrû (dine uygun) dilek için çok tecrübe edilmiş bir duâ vardır ki Kasîde-i Bürde’nin bir beytidir. Bir kimse abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra kıbleye karşı oturup bin bir defa:

هُوَالْحَبِيبُ الَّذِى تُرْجٰى شَفَاعَتُهُ لِكُلِّ هَوْلٍ مِنَ اْلأَهْوَالِ مُقْتَحِمٍ

 "Huve’l-habîbullezî turcâ şefâ’atuhû likulli hevlin mine’l-ehvâli muktehim." (Ma‘nâsı: O öyle bir sevgilidir ki insanı sıkıntıya boğan her güçlük ve şiddet ânında onun şefaati umulur.) okur.

Her yüz başında bir defa:

مَوْلاَىَ صَلِّ وَسَلِّمْ دَائِمًا أَبَدًا عَلٰى حَبِيبِكَ خَيْرِ الْخَلْقِ كُلِّهِمْ

"Mevlâye salli ve sellim dâimen ebeden alâ habîbike hayri’l-halkı kullihimi." demeli, bin bir kere okunduktan sonra dileğini dilemelidir. Cenâb-ı Hakk’ın reddetmeyeceği, kuvvetle muhtemeldir. Tabiî hulûs-i kalb ile yalvarmak lâzımdır.

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş