ÖNEMLİ BİR KONUDA SİZE DANIŞMAK İSTİYORUM.. (1) PDF 
Cumartesi, 03 Şubat 2018 00:00

ÖNEMLİ BİR KONUDA SİZE DANIŞMAK İSTİYORUM.. (1)

Hocam iyi günler. Ben sizin ilmihalinizi okuyarak büyümüş biri olarak dini konularda size güveniyorum. Şu an 43 yaşındayım ve 17 yıllık evliyim. 2 çocuğum var. Eşim evlendiğimizde dine inandığını söylemişti. Evliliğimizde şiddetli geçimsizlik olmasına rağmen kendimizi düzelterek devam ettik.

Evliliğimizin 13. Yılında ikinci çocuğumuz üç yaşındayken "artık deist olduğunu, Tanrı'ya ve belki var olduğuna inandığı ahirete inandığını, ancak kesinlikle peygamberlere ve kitaplara inanmadığını" söyledi. O zamandan bugüne artık dinimize inanmıyor.

Ben ilk zaman çok üzüldüm, diyanet fetva kısmını aradım. Bana bu durumun zor olduğu, ancak peygamberimiz döneminde Yahudi bir karı kocadan kadının Müslüman olduğu, erkeğin ise Yahudi kaldığı, çocuklar açısından aile birliği için peygamberimizin çocukların Müslüman gibi yetişmesi koşuluyla bu evliliğin devamına izin verdiği söylendi. Buna istinaden ben eşimden ayrılmadım, çocuklarımın dine uygun yetişmesi için de elimden geleni yapıyorum. Ancak çocuklar babasının düşün­cesinin farkındalar. Zaman zaman da dini bakış açısından babalarının bakış açısına maruz kalıyorlar.  

Ben tüm ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. Artık evlili­ğimizde uyumu sağlamış olsak ta bu durumun dine aykırı olup olmadığı konusunda ciddi endişelerim var. Kendimi özellikle evlatlarımın yetişmesi açısından büyük bir vebal altında hissediyorum. Ama bir yandan da boşansam çocuklar için daha da zararlı olabileceğini düşünüyorum. Açıkçası cesaretim yok. Aslında çalışan biri olarak bir miktar maddi bağımsızlığım var, ama boşanmak da ayrı bir vebal. 

Hocam Kur'ân-ı Kerim'in mealinde Hz. İbrahim'in babasının inan­ma­dığı, Hz. Nuh'un oğlunun inanmadığı gibi örnekler de var. Ama bu sorun beni çok rahatsız ediyor.

Eşim kişilik yönünden gayet iyi birisi. Ama dini konular olunca zıt fikirde oluyoruz ve çocuklar da bunu görüyor.

Hocam çok uzattım ancak zor bir durumdayım. Hep bıçak sırtında yaşıyorum. Bu konuyu dini açıdan yorumlarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim. Allah size hayırlı bir ömür ve en güzel ahiretini versin inşallah. İyi günler dilerim...

(cevabı yarın..)

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş