HZ. AYŞE’NİN EVLENME YAŞI (1)
Salı, 18 Ekim 2016 00:00

HZ. AYŞE’NİN EVLENME YAŞI (1)

Hocam merhaba size birkaç soru sormak istiyorum.

1. sorum Hz. Muhammed'in Hz. Ebu Bekir'in kızı Ayşe ile evlenmesi ile ilgili. Bazı kişiler 6. yaşında evlenip 9 yaşında gerdeğe girdiğini söylüyor. Doğrusu nedir?

Hz Muhammet kızlarını kaç yaşlarında evlendirmiştir? Kaç yaşındaki kızlarla evlenmiştir? Ayrıca Hz. Muhammet'in kızlarını küçük yaşta evlendirdiği doğru mudur?

2. Sorum ise geçen haftalarda bahsettiğiniz bir konu ile ilgili. Âdem’in ilk insan olmayıp ilk Akıllı-Zekâ sahibi insan olduğunu söylemiştiniz ve bir âyet göstermiştiniz. Belirttiğiniz âyet farklı çevirilerde çelişkiler taşıyor. Örneğin Yaşar Nuri Öztürk'ün çevirisinde "O insanı yarattı" şeklinde yer alıyor. Sizinkinde ise daha farklı. Aydınlatırsanız sevinirim.

3. Talak Suresi 4. Âyet'te küçük yaştaki kızarla evlenebi­leceğimizi mi belirtiyor?

Cevap: 1 Hz. Ayşe’nin yaşı konusu

Hz. Ayşe’nin dokuz yaşında iken Peygamberimizle evlen­diği hakkındaki rivayetler gerçeği yansıtmaz. Bu konudaki cevabı Soru Cevaplarla İslâm’ın 6. Cilt 108. Sayfasın­da bulabilirsiniz.

Özetle: Bir rivayete göre Peygamberliğin başlangıcı yılında doğmuş olan Hz. Ayşe, Hz. Fatıma’dan beş yaş küçüktür.Hz. Muhammed 13 yıl Mekke'de peygamberliğini duyurduktan sonra Medine’ye gitti, Âişe ile Medine’ye gidişinin ikinci yılında evlendi (el-İsâbe: 4/359). Demek ki evlendiği zaman Hz. Ayşe en az 15 yaşında idi. Bir başka rivayete göre Hz. Ayşe Peygamberimizin kızı Fatma ile yaşıttır. Fatma’nın doğumunda babası 35 yaşında idi. Bu durumda Ayşe evlendiğinde 20 yaşlarında olmalıdır.

Her rivayeti akıl süzgecinden geçirmeden kabul etmek doğru değildir. İşte gerçek budur.

Peygamberimizin bakire olarak aldığı tek hanım, Hz. Ayşe’dir. Ötekiler bir veya iki kez evlenip dul kalmış kadınlardı. İlk hanımı Hz. Hatice, kendisinden önce iki kez evlenmişti. Hafsa Hz. Ömer’in dul kızı idi. Ümmü Seleme, şehid düşmüş olan bir sa­habinin karısıdır, Peygamberimiz, bu saha­bisinin çocuklarını himaye için Ümmü Seleme ile evlenmiş ve bu hanım kendisinin aynı zamanda danışmanı olmuştur.

Hz. Peygamber’in en küçük kızı Hz. Fatıma’dır. Fa­tıma, doğduğu zaman babası 35 yaşında idi. Fatıma Ali ile Hicretin ikinci yılında evlenmiştir. Bu durumda evlendiği zaman Hz. Fatıma 20 yaşındadır. Peygamberimiz, diğer kızlarını da o zaman kızlar için evlenme çağı olan yaşlarda evlendirmiştir.

Peygamberliğin gelişinden on yıl sonra, elli yaşındayken eşi Hz. Hatice’yi kaybeden Pey­gam­berimiz (asm.) kendisine hem ev işleri ve çocuklarının bakımında yardımcı olacak, hem de İslâm’a davet faaliyetlerinde destek olacak eşlere ihtiyacı vardı. Bunun için bir yandan yaşlı ve dul bir kadın olan Sevde’yi, öte yandan da en yakın arkadaşı olan Hz. Ebubekir’ in kızı Hz.Ayşe’yi istetti.

(devamı yarın..)