FALA BAKMAK VE İNANMAK GÜNAHTIR *** BİLE BİLE KUL HAKKI YİYENLERE ÖDÜL HA? PDF 
Cuma, 05 Temmuz 2024 00:00

FALA BAKMAK VE İNANMAK GÜNAHTIR

Hocam size bir sorum olacak: geçen gün bir tanıdığım fal baktı,

Falda altıncı hissine dayanarak sen 3 yıl içerisinde ayrılacaksın ve kocan seni bırakıp gidecek. Ve ben çok üzüldüm, eve geldim, eşime anlattım, bir daha asla fal baktırmıyorsun dedi.

Bir insanın böyle bir şey yapması şirk değil mi? Ve geleceği Allah’tan başka kimse bilemez, ben böyle bir şey söylemesine üzüldüm ve yorumunuzu bekliyorum, Teşekkürler…

Cevap: Fala bakmanın fala inanmanın şirk eylemi olduğunu bildiğiniz halde niçin soruyorsunuz? Baktırma ve fala inanma kızım!


 

BİLE BİLE KUL HAKKI YİYENLERE ÖDÜL HA?

Sayın profesör saygılarımı sunarım, sağlığınıza dua ederim. Efendim geçen cuma günü tv. de bir hoca-hatta profesör, diyordu ki Mina’da Resu­lullah’ın iki gün yüzü gülmedi. Hz. Ebubekir sordu.-resulullah da- ya Eba­bekir bir dua ettim; kabul olunmadı; onun için dedi. Ve izah etti: Dünyada kul hakkı yiyenler, ahrette hesap verirken, onların sevapları- haklarını yedikleri kişilere verilir.. Ancak sevapları bittiği halde, diğer haklarını yedikleri kişiler gelip hak­larını isterler. Artık sevapları kalmadığı için onu cehenneme atarlar. Resulullah devam eder:

Ben cenabı Haktan niyaz ettim. Böyle kulların -verecekleri- o alacak­lılara Cenabı Hak.. kendi canibinden versin.. Bu dünyada onun bunun hakkını yiyen kişi de cennete girsin... İşte durum budur...duam kabul oldu. Demiş­tir....dedi o hoca o profesör.

Hocam ben mutmain olmadım... zavallılar, fakirler yoksullar, yetim­lerin haklarını dünyada yiyen zalimleri bir de Cenabı Hak mükâfâtlandırsın, onların borcunu alacaklılara versin cennetine koysun... Bu bana ters geldi.

O zaman KUL HAKKI NEDİR?.. İSTEDİGİN KADAR YE - yetimin malını fakirin, zavallının malını vs. beni affet hocam, inanamıyorum, dünyada hakkı yenilen zavallılar....o yiyen zalimlere gücü yetmez ve seni Allah’a havale ettim, elim et yakanda olacaktır öbür dünyada der... Bir de Allah onları affeder ve kendi canibinden bu borçları öderse bu espirinin ne anlamı kalır?.. Bu zavallı kitle kime, nasıl nereye yalvarsın, şikâyet etsin...

Bu olayda bir yanlışlık var bence zalimlere yani zavallıların mallarını dünyada yiyenlere yardımdır...... .

Cevap: İlk cümlesinden uydurma olduğu belli olan soruyu okumaya gerek görmedim. Niçin Allah Resulünün yüzü gülmesin? Ettiği duanın kabul olmadığını nereden bildi? Sonra çelişki ortada. Eğer sizin yazdığınız gibi Resulullah hem duasının kabul olmadığını, hem de kabul olduğunu söylüyorsa ortada açık bir çelişki oluşmuyor mu? Duanın kabul olup olmadığını sadece Allah bilir. Lütfen böyle koca karı uydurmalarını ekranlara taşıyan hurafecilerin, titri ne olursa olsun, sözlerine bakmayın. Onların sermayesi bu uydurmalarla avam­dan parsa toplamaktır. Ama Peygamber'e iftira edenlerin, cehennemde yerleri hazırdır. Çünkü Peygamberimiz: "Kim bir yalanı benim üstüme atarsa cehennemdeki yerine hazırlansın!" buyurmuşlardır.

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş