NEDEN 4 BÜYÜK KİTAP, 5 DEĞİL, 1 DEĞİL, NEDEN? PDF 
Pazartesi, 01 Temmuz 2024 00:00

NEDEN 4 BÜYÜK KİTAP, 5 DEĞİL, 1 DEĞİL, NEDEN?

Sayın Süleyman Ateş Hocam. Sizi Ceviz Kabuğunda izledim. İlk olarak Allah sizden razı olsun... Siz İzin verirseniz bir sorum olacak bilgilerinize dayanarak Süleyman Hocam. İlk olarak şunu söyleyim, hocam ben kısaca kendimi tanıtmak isterim. Adım H. Ö. 22 yaşındayım Allah'ın izniyle dinimi öğrenmek ve öğrendiğim bilgilerimi haddimi aşmadan insanlara anlatmak ve Allah'a karşı dini vecibelerimi ve sünnetleri uygulayıp yapmak sayın hocam. Sayın Süleyman hocam; Etrafımda o kadar bilgisiz ve yanlış düşüncelere saptırılmış arkadaş çevrem ve insanlar var ki anlatamam size. Ben de elimden geldiği kadar Kur'ân-ı Kerîm'i baz alarak çalıştığım okuduğum ve araştırdığım şeyleri güzellikle her insanın anlayacağı dille anlatmaya çalışıyorum. Süleyman hocam hep okuyarak bilgilerimi tazeliyorum. Sizin bilgilerinize dayanarak bir sorum olacak izin verirseniz; Biri bana şu soruyu yöneltti "Neden 4 Büyük Kitap 5 değil 1 değil neden?" diye bir soru geldi. Süleyman Hocam; bana detaylı olarak Süleyman hocam lütfen açıklar iseniz çok sevinirim Süleyman hocam.

Cevap: Dört Kitap, Arap Yarımadası’nda çıkmış olan peygamberlere verilmiş kitaplardır. Tervat Hz. Musa'ya, Zebur, Hz. Dâvud'a, İncil Hz. İsâ'ya, Kur'ân da Hz. Muhammed'e verilmiştir.

Dediğim gibi bunlar, Arap yarımadasında yetişmiş olan ve Arapların bildiği Peygamberlere verilmiştir. Ama İlahi kitaplar bu dört kitaptan ibaret değildir. Kur'ân'ın açık beyanına göre Allah, her ulusa bir peygamber göndermiş ve ona kendi lisanıyla mesajlar vermiştir. Peygamberlerin sayısını sadece Allah bildiği gibi kitapların sayısını da Allah bilir. Aslında Davud'a verilen Zebur da İlahilerden ibarettir. Bir şeriat (dinsel hukuk) kitabı değildir. Asıl hukuk yani şeriat Kitabı Tevrat ile Kur'ân'dır.

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş