AHZÂB SURESİ 21. ÂYET HAKKINDA PDF 
Cumartesi, 28 Ocak 2023 00:00

AHZÂB SURESİ 21. ÂYET HAKKINDA

Hocam selamünaleyküm. Bu günlerde hadislerle ilgili bir çalışma yapıyorum. Fakat işin içinden çıkamadığım bir husus var. Size müracaat etmek istedim. Şimdi hocam Ahzab: 21. ayetinde peygamberimizde bizim için güzel bir örneklik olduğu söyleniyor. Peki bu örnekliğin içine peygamberimizin bize ulaşan sünneti giriyor mu veya rivayetlerle bize ulaşan peygamber örnekliği bu ayetin kapsamına giriyor mu? Yoksa sadece Kur’ânı Kerim’de peygamberimizin niteliklerini belirten ayetler mi kastediliyor? Zira Azab:21 ayetinin bir benzeri Hz: İbrahim için de geçiyor (Mümtahine 4-6). Takdir edersiniz ki burada Hz: İbrahim’in Kur’ân-ı Kerim’de anlatılan örnek davranışlarından başka bir örnekliğin kastedilmesi mümkün değil. Buradan yola çıkarak Ahzab: 21 için peygamberimizin Kuranı Kerim’deki örnekliği kastediliyor, dersek bu durumda birkaç sorum daha olacak:

Mesela Peygamberimizin 23 yıllık nübüvetinin Müslümanları bağlayan hiç mi bir örnekliği olmayacak? Peygamberimizle ilgili rivayetlerin bizim açımızdan bağlayıcılığı ne olmalıdır. Bir konuda peygamberimizin yasak koyduğuna dair bir rivayet varsa (ipek ve altın gibi) Kuranı Kerimdeki helal ve haramlardan farkı ne olmalıdır? Teşekkür ederim...

Cevap: Bir kere Kur'ân Hz. Peygamber'in yaşayış tarzını örnek gösteriyor. Onun buyruklarının tutulmasını, yasaklarından kaçılmasını emrediyor. Hz. Peygamber'in çeşitli münasebetlerle söylediği emirler ve yasaklar, uygulamalar önce ashaba örnektir. O emirler ve yasaklar ve yaşam tarzı Hadislerle Tarihle kitaplara geçirilmiştir. Sağlam Hadis olan Hadislerin belirlediği Peygamber ahlâkı ve uygulamaları bizim için örnektir. 

Yalnız size tavsiyem eğer bu işin uzmanı değilseniz din kitabı yazmaya kalkmayınız. Çünkü bu kadar basit bir şeyi bilmeyenin, Hadislerden hüküm çıkarma yeteneği olduğunu sanmıyorum. Selamlar.

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş