ALLAH’I ANMANIN ZİKİRDEN BAŞKA ANLAMI VAR MIDIR? (3) PDF 
Çarşamba, 25 Ocak 2023 00:00

ALLAH’I ANMANIN ZİKİRDEN BAŞKA ANLAMI VAR MIDIR? (3)

(...dünden devam)

Bu âyette, ancak Allah’ı zikretmekle (anmakla) kalblerin huzur bulacağı vurgulanmaktadır. Gönüllerin huzur bulacağı zikrullah (Allah’ı zikir): Kur’ân okumak, dinlemek, subhânellah, elhamdü lillâh, Allahü ekber, lâilâhe illallah gibi sözlerle Allah’ı anmak veya Allah’ı içinde tutmaktır. Genellikle Allah’ı anmak insanın gönlüne sevinç ve huzur verir. Bu âyette Allah’ın zikriyle böyle genel olarak Allah’ı anmak kastedileceği gibi Kur’ân da kastedilmiş olabilir. Çünkü Kur’ân’ın bir adı da Zikirdir.

“Namaz kılındıktan sonra yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan (nasîbinizi) arayın. Allah’ı çok anın ki başarıya eresiniz.” (Cum‘a: 10)

41- Ey inananlar, Allah’ı çok anın. 42- Ve O’nu sabah akşam tesbîh edin.” (Ahzâb: 41-42)

Kendilerini ne ticaretin ne de alışverişin Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan, zekât vermekten alıkoymadığı erkekler. (Onlar,) yüreklerin ve gözlerin (dehşetten) ters döneceği günden korkarlar”. (Nûr: 37)

Namazı bitirdiğiniz zaman ayakta, oturarak ve yanlarınız üzerinde (uzanarak) Allah’ı anın; güvene kavuştunuz mu namazı (tam) kılın. Çünkü namaz, mü’minlere vakitli olarak farz kılınmıştır.” (Nisâ: 103)

Ey inananlar, mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar ziyana uğrayanlardır.” (Müna­fikûn: 9)

Şeytân onları kuşatmış (ruhlarına hâkim olmuş) onlara Allâh'ı anmayı unutturmuştur. Onlar şeytânın hizbi(partisi)dir. Muhakkak ki şeytânın hizbi kaybedecektir.” (Mücâdele: 19)

Zikir kalbi yumuşatır, insanı duygulandırır, merhametli yapar:

22- Allah’ı anmağa karşı yürekleri katılaşmış olanlara yazıklar olsun. Onlar apaçık bir sapıklık içindedirler. 23- Allah, sözün en güzelini, (Kur’ân âyetlerini güzellikte) birbirine benzer, ikişerli bir Kitâb halinde indirdi. Rablerinden korkanların, ondan derileri ürperir, sonra derileri ve kalbleri Allah’ın zikrine yumuşar.” (Zümer: 22-23)

İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki kalbleri Allah’ın Zikrine ve inen hakka saygı duysun ve bundan önce kendilerine Kitâb verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar?” (Hadîd: 16)

(devamı yarın..)

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş