CENÂZE NAMAZI (4)
Cumartesi, 11 Mart 2017 00:00

CENÂZE NAMAZI (4)

(...dünden devam)

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ وَاعْفُ عَنْهُ وَ عَافِهِ وَ أَكْرِمْ نُزُلَهُ وَ وَسِّعْ مَدْخَلَهُ وَاغْسِلْهُ بِمَاءٍ وَ ثَلْجٍ وَ بَرَدٍ، وَ نَقِّهِ مِنَ الْخَطَايَا كَمَا يُنَقَّي الثَّوْبُ الأبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ، وَ أبْدِلْهُ دَارًا خَيْرًا مِنْ دَارِهِ، وَ أهْلاً خَيْرًا مِنْ أهْلِهِ، وَ زَوْجًا خَيْرًا مِنْ زَوْجِهِ، وَ قِهِ فِتْنَةَ الْقَبْرِ وَ عَذَابَ النَّارِ: Allahım, onu bağışla, ona acı, onu affeyle (hatâlarından geç), ona dirlik, âfiyet ver; onu ağırla, gireceği yeri (kabrini) genişlet, onu su ile, kar ile, dolu ile (buz gibi soğuk su ile) yıka. Beyaz giysi nasıl kirden arınıp temizlenirse sen de onu hatâlarından öyle arındır. Ona, şu dünyâ yurdundan daha hayırlı bir ev, bu âilesinden daha hayırlı bir âile, bu eşinden daha hayırlı bir eş ver. Onu kabir fitnesinden ve ateş azâbından koru!” (Müslim, Cenâiz: 85, 86; Nesâ’î, Tahâret: 49, Cenâiz: 77; İbn Hanbel, Müsned: 6/23; Neylu’l-Evtâr: 4/64)

Rivâyetler, Fâtiha’nın ve du‘ânın açıktan veya gizli okunabileceğini gösterir (Neylu’l-Evtâr: 4/63-65).

Şâfi‘îye göre her tekbîrde el kaldırılır. Sevrî ve Ebû Hanî­fe’ye göre ilk tekbîrden sonra el kaldırılmaz (Neylu’l-Evtâr: 4/62).

Cenâze namazını kıldırmaya hakkı olan, umumi velâyet sahibi kimselerdir. Onlardan sonra kabilesi veya mahalle imamı ve sonra cenâzenin velîsi gelir. Velilerden yakın olan, uzağa tercih edilir. Kadının velîsi yoksa namazını kocası kıldırmaya en çok hak sahibidir.

Cenâze namazında kadınların cemâat olarak namaz kılabilirler. Namazı kıldıracak erkek yoksa kadınlardan biri kadınlar safının ortasında durup diğerleri ona uyarak cenâze namazını kılarlar. Ayrıca Cenaze namazı rükû'suz ve secdesiz olduğundan erkekle kadının yan yana durması namazı bozmaz. Çünkü cenaze namazı, aslında ölen kimse için duâdan ibarettir.

***