SAPIKLIK AŞILAYAN ŞEYH TASLAĞININ İDLÂLİ (3)
Cuma, 03 Mart 2017 00:00

SAPIKLIK AŞILAYAN ŞEYH TASLAĞININ İDLÂLİ (3)

(...dünden devam)

Hz. Câbir (ra.) diyor ki: "Allah'ın Resulü (sav) bize, bütün işlerimizde istihare etmeyi Kur'ân'dan bir sure öğretir gibi öğretirdi. Derdi ki: Sizden biriniz bir iş yapmak istediği zaman iki rek’at na­maz kılsın, sonra şöyle desin:

اللَّهُمَّ إِنِّى اَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَاَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ وَأسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيم فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلا أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلا أَعْلَمُ وَأنْتَ علاَّمُ الْغُيُوب . اللَّهُمَّ إن كُنْتَ تَعْلَمُ أنَّ هَذا الأمْرَ خَيْرٌ لِى فِى دِينِى وَ مَعَاشى وَعَاقِبَةِ أمْرى عَاجِلِهِ وَ آجِلهِ فَاقْدرْهُ لِى وَيسِّرْهُ لِى ثُمَّ بَارِكْ لِى فِيه . وَ إن كُنْتَ تَعْلَمُ أنَّ هَذا الأمْرَ شَرٌّ لِى فِى دِينِى وَ مَعَاشى وَعَاقِبَةِ أمْرى عَاجِلِهِ وَ آجِلهِ فَاصْرِفْهُ عَنِّى وَاصْرِفْنِى عَنْهُ وَاقْدُرْ لِىَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أرْضِنِى بِه "Allahumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bi-kud-ratike ve es'e­luke min-fadlike'l-azîm. Fe-inneke takdiru velâ akdiru ve ta'le­mu velâ a'lemu ve ente allâ­mu'l-ğuyûb. Allahumme in kunte ta'­lemu enne hâza'l-emra hay­run lî fî-dînî ve meâşî ve akıbeti emrî (âcili emrî ve âcilihî)(Parantez içindeki cümleler başka riva­yetten­dir. Bunları da söylemek lâzımdır.)  fakdurhu lî ve yessir­hu lî sum­me bârik lî fîh. Ve in kunte ta'lemu enne hâzâ'l-emre şerrun lî fi dînî ve meâşî ve akıbeti emrî (âcili emrî ve âcilihî) fasrifhu annî vasrifnî anhu vakdur liye'l-hayra haysu kâne summe ardınî bih (Allahım! Senin ilmine göre hayır ne ise onu diliyorum, kudre­tinden güç istiyorum, Senin büyük keremini diliyorum. Zira Sen kadirsin, ben kadir değilim; Sen bilirsin, ben bilmem; Sen gizlileri bilensin. Allahım eğer Sen bu işin benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır ve bana mübarek eyle! Eğer bu işin benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasib eyle, beni onunla memnun eyle!)" (Bu­hârî, Teheccüd, 255; İbn Mâce, Salât, 188)

Bu duaya hamd ve salâvat ile başlamak müstehabdır. Hadîste belirtildiği üzere istihare zamanında kalbine ne gelirse, gönlü hangi fikirle sevinç duyarsa onu yapmak lâzımdır. Hayır ondadır.

Eğer gönlüne bir şey gelmezse, namazı ve duayı yedi kere tekrar eder. Çünkü Hz. Peygamber "Bir iş yapmak istersen, o konuda yedi kere Rabbine istihare et" (et-Tâcu'l-Câmi li'l-usûl l/333, Salâtu'l İstihâre) bu­yur­muş­tur.

Hacc ve cihâd gibi iyi şeyler için istihare yapılmaz. Yalnız bunların hangi zamanda yapılmasının daha uygun olacağı hakkında istihare yapılabilir.

Hz. Enes'in rivayetinde Peygamberimiz (sav) şöyle buyur­muştur: "Ey Enes, bir iş yapmak istediğin zaman yedi defa, Rabbine istihare et, Sonra kalbine ilk gelene bak, çünkü hayır ondadır." (et-Tâc, l, 333, Salâtu'l-İstihâre, dip not: 8)

Sen Hadise göre yaptığın istiharede güzel bir hal yaşadığına göre demek ki uygulaman iyidir. Şahin Bey'in verdiği tarife göre manevi derslerine devam et. İşte gerçek tasavvuf odur. Allah yar­dımcın olsun. Selâm ve sevgilerimle...

***