ASIL YARDIM, SAĞ ELİNİN VERDİĞİNİ SOL ELİN BİLMEMESİ ŞEKLİNDE OLANDIR PDF 
Salı, 04 Şubat 2020 00:00

ASIL YARDIM, SAĞ ELİNİN VERDİĞİNİ SOL ELİN BİLMEMESİ ŞEKLİNDE OLANDIR

Sevgili hocam,

Bir bayram yazınızda belirttiğiniz üzere inşaallah insanlar Allah'ın sekinetini içlerinde hissederler de barış içinde birbirlerine yaklaşırlar.

Hocam bir de söyle bir şey arz edeceğim: 

Essen şehrine taşındığımdan beri bize bir iki kilometre uzaklıkta Ditib’in merkez camisine gidiyorum. Bu caminin yeri eski ve daha çok bir ardiye görünümünde. On senedir her cuma para toplanır, topladıkları paraları da içlerinde elinden iş gelen insanlarla birlikte yeni yaptırdıkları camiye harcıyorlar. Kredi almıyorlar ve yalnızca bağışlarla yapmaya çalıştıkları için yavaş ilerliyor. Çatısını çattılar onun ince işlerini yapıyorlar ama daha işi çok caminin. Bugün ...'dan gelmiş bir aylığına bir imam güzel bir vaaz etti ve bin çarpı bin kampanyasıyla işlerin ancak bitirilebileceğini söyledi (yani ancak bin kişi biner avro verirse caminin tam teşekküllü olarak güzelce yapılıp hizmet vereceğini söyledi. Cemaatten yüzün üstünde insan veririm demiş ama 64 kişi ödemesini yapmış. Benim de içimde, on senedir oraya giderek onların her cuma topladıklarını cemaatten insanların da çalışmak suretiyle oraya harcadıklarına dair bir his olduğundan oraya bin avro da ben vereyim diyorum (Türkiye'ye dönen eski hoca beş yıl kaldı düzgün bir insandı o, yoksa canhıraş çalışmazdı yamukluklar olsaydı) yani bizim evimiz yok, ... de öğrenciliğinde mecburen aldığı üç bin avroluk kredi var ödenecek ama onun dışında elhamdülillah maaşım ve ziyade çalıştıklarımla geçiniyoruz. Oraya da Allah'ın hayırda yarışın buyruğuna uygun yardımda bulunarak iyi bir iş yapmak isterim ve size de danışayım dedim, ona göre ben de adımı yazdırıp bin avro vermeyi düşünüyorum. 

Sevgiyle ellerinizden öperim,

Selamlar. Bir talebeniz

Cevap: Sevgili kardeşim, hayır yapacaksan yaparsın, bunu bana sormana hiç gerek yok. Ben ne diyebilirim? Ama borcun var, henüz ihtiyaçlarını tam karşılamamışsın. Yapacaksan, yüz- iki yüz lira vermen yeter... Ben seni yönlendirmiş olmayayım. Yardım yaparsan yap ama ölçülü davran. Adını yazdırmak da ne demek? Çok çirkin bir şey. Yardım yapanın adı Allah'ın kütüğüne yazılır. İnsanlara duyurmak Allah'ın rızasına uygun mu acaba? Ne ise karar size aittir. Mazide olduğu gibi kendini hiç belli etmeden yardım eden yardım severler de var elhamdülillah. Birkaç gün önce bildiğiniz gibi Elazığ’ımızı 6,8’lik bir deprem vurdu. Bu olayda özellikle Mustafa Paşa Mahallesiyle Sürsürü Mahallesinde büyük tahribat oldu. Elhamdu lillah enkazın altından 45 kişi sağ olarak kurtarıldı.

İşte bu münasebetle bir hayır severin hiç kendini belli etmeden, ismini söylemeden, televizyonlara görüntü de vermeden zarflar içine 500 lira, bin lira vb. paralar koyarak felaketzedelere dağıttığını televizyonlar yayınladı. Bu zat Sürsürü Mahallesinde marketlere gidip defterlere kayıtlı borçluların borçlarını da ödediği anlatıldı. Bu zatın aynı şekilde başka bir şehirde de böyle gizlice hayırlar yaptığını gazetelerden okuduk. İşte Allah rızası için hayır böyle olur. Allah böylelerinin sayısını çoğaltsın ve mekânlarını cennet eylesin.        

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş