CENAZE NAMAZLARINDAKİ BİD'ATLER(6) *** SÜNNÎ'NİN ALEVÎ İLE EVLENMESİ HARAM MI? PDF 
Cumartesi, 18 Mayıs 2019 00:00

CENAZE NAMAZLARINDAKİ BİD'ATLER(6)

(...dünden devam)

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَهُ وَارْحَمْهُ وَاعْفُ عَنْهُ وَ عَافِهِ وَ أَكْرِمْ نُزُلَهُ وَ وَسِّعْ مَدْخَلَهُ وَاغْسِلْهُ بِمَاءٍ وَ ثَلْجٍ وَ بَرَدٍ، وَ نَقِّهِ مِنَ الْخَطَايَا كَمَا يُنَقَّي الثَّوْبُ الأبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ، وَ أبْدِلْهُ دَارًا خَيْرًا مِنْ دَارِهِ، وَ أهْلاً خَيْرًا مِنْ أهْلِهِ، وَ زَوْجًا خَيْرًا مِنْ زَوْجِهِ، وَ قِهِ فِتْنَةَ الْقَبْرِ وَ عَذَابَ النَّارِ : Allahım, onu bağışla, ona acı, onu affeyle (hatâlarından geç), ona dirlik, âfiyet ver; onu ağırla, gireceği yeri (kabrini) genişlet, onu su ile, kar ile, dolu ile (buz gibi soğuk su ile) yıka. Beyaz giysi nasıl kirden arınıp temizlenirse sen de onu hatâlarından öyle arındır. Ona, şu dünyâ yurdundan daha hayırlı bir ev, bu âilesinden daha hayırlı bir âile, bu eşinden daha hayırlı bir eş ver. Onu kabir fitnesinden ve ateş azâbından koru!” (Müslim, Cenâiz: 85, 86; Nesâ’î, Tahâret: 49, Cenâiz: 77; İbn Hanbel, Müsned: 6/23; Neylu’l-Evtâr: 4/64)

Rivâyetler, Fâtiha’nın ve du‘ânın açıktan veya gizli okuna­bile­ceğini gösterir[1].

Şâfi‘îye göre her tekbîrde el kaldırılır. Sevrî ve Ebû Hanîfe’ye göre ilk tekbîrden sonra el kaldırılmaz[2].[1] . Neylu’l-Evtâr: 4/63-65

[2] . Neylu’l-Evtâr: 4/62

 ***


 

SÜNNÎ'NİN ALEVÎ İLE EVLENMESİ HARAM MI?

Cevap: Bir şeyin günah veya sevap hükmünü alabilmesi için Kur’ân veya Hadiste bir delilin bulunması gerekir. Kur'ân’ın veya Hadisin neresinde Alevî veya Sünnî terimleri geçiyor? O arkadaşınıza sorun. Nerede Sünni kız Alevi erkekle evlenemez veya Alevi erkek Sünni kızla evlenir veya evlenemez hükmü geçiyor? Bunlar geçmiyorsa böyle bir evliliğin günah olduğunu söyleyenler Allah’a iftira etmişlerdir. Çünkü Allah’tan başka hiç kimse haram hükmü, helal hükmü, günah ve sevap hükmü koyamaz. Bunlar boş sözlerdir. Müslümanlığı kabul etmiş olan, Kur’ân’a bütünlüğü ile inanan insanlar birbirleriyle evlene­bilirler. Hattâ Kitap ehli insanlarla da evlenebilirler. Bunu çok yazdım çok.

 

 

 

   Copyright @ Süleyman Ateş